Co pomaga przy atopowym zapaleniu skóry?

Co pomaga przy atopowym zapaleniu skóry?

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, cierpią w dosłownym znaczeniu tego słowa. Swędzenie, ekstremalnie sucha skóra oraz psychiczny stres to czynniki, które obciążają cierpiących. Ponieważ prawdziwa pielęgnacja jest warta złota. Skóra nie powinna być w końcu podrażniona.

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry, która występuje epizodycznie. Niestety nie można jej wyleczyć, ale można ją leczyć. Ta choroba wymaga dużej inicjatywy. Dobrym początkiem jest konsekwentna pielęgnacja skóry i unikanie wszystkiego, co niepotrzebnie ją podrażnia. Jedzenie może być również czynnikiem wyzwalającym. Ponadto należy unikać stresu psychicznego lub szybko sobie z nim radzić. Na stan skóry duży wpływ ma psychika.

Podczas ataków choroby naturalna bariera skórna ulega znacznemu uszkodzeniu. W skórze brakuje ważnych tłuszczów i nie można już magazynować wilgoci. Skóra traci zdolność zapobiegania wnikaniu wirusów, grzybów i substancji chemicznych.

Wymagana jest wtedy delikatna pielęgnacja, bez narażania skóry na działanie niepotrzebnie drażniących lub szkodliwych substancji. Przy wyborze odpowiednich produktów należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Prysznic jest lepszy niż kąpiel, ponieważ kontakt z wodą jest krótszy. Podstawowa zasada jest taka: jak najkrócej i nie za gorąco.
  • Zamiast mydła lepiej stosować środki czyszczące o neutralnym pH (wartość pH jest zbyt wysoka) lub agresywne środki czyszczące, takie jak szampony czy żele pod prysznic.
  • Do mycia nie używać myjek ani gąbek, aby zminimalizować mechaniczne podrażnienia skóry.
  • Z tego samego powodu należy unikać wycierania ręcznikiem – zdecydowanie lepsze jest delikatne wycieranie.
  • Po każdym kontakcie z wodą lub oczyszczeniu skóry należy ją nawilżyć odpowiednim kremem. Jeśli skóra jest jeszcze lekko wilgotna, pielęgnacja wchłania się szczególnie dobrze.
  • Produkty bez syntetycznych substancji zapachowych, barwników i konserwantów są lepsze, ponieważ mają niższy potencjał alergizujący.
  • To samo dotyczy parabenów i olejów mineralnych. Substancji tego typu należy za wszelką cenę unikać, aby niepotrzebnie nie podrażniać skóry.
  • Mniej znaczy więcej. Lepiej używać mniejszej liczby produktów, ale za to tych właściwych.
  • Higiena jest ważna. Przedmioty kosmetyczne należy ponownie zamknąć bezpośrednio po użyciu. Ponadto produkty należy zawsze używać wyłącznie czystymi rękami.
  • Ważny jest również wybór detergentu, w którym prane są ubrania. Powinien być odpowiedni dla skóry wrażliwej i bezzapachowy. Najlepiej używać ekologicznych detergentów.
  • I wreszcie, ważną rolę odgrywa także odpowiedni ubiór lub materiał. Na przykład wełna może powodować podrażnienia. Szczególnie przyjemna dla skóry jest miękka bawełna, a nawet jedwab.

Wskazówka: W zależności od pogody warto stosować różne produkty pielęgnacyjne. W ciepłe dni odpowiednia jest lekka pielęgnacja z dużą zawartością wody. Szybko się wchłania i jednocześnie chłodzi skórę. W chłodne dni, być może w połączeniu z suchym, grzewczym powietrzem, skóra potrzebuje pielęgnacji z większą zawartością oleju. Takie kremy pomagają przywrócić równowagę lipidową i płynną skóry.