„Testowany na nikiel” w kosmetykach naturalnych - co to znaczy?

„Testowany na nikiel” w kosmetykach naturalnych - co to znaczy?

Wiele produktów, które oferujemy na Ecco Verde, jest oznaczonych jako „Testowane na nikiel”. Oznacza to, że produkty zostały specjalnie przetestowane pod kątem zawartości niklu i są bezpieczne dla osób uczulonych na nikiel. Produkty te zawierają śladowe ilości niklu (mniej niż 0,00001%), więc nie powinno być żadnych reakcji alergicznych (nigdy nie można wykluczyć 100%).

Wiele osób cierpi na alergię na nikiel. Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą powstrzymywały się, w miarę możliwości, od produktów zawierających nikiel. Ale jak objawia się alergia na nikiel? Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom i objawom.

Metalowy nikiel

Nikiel jest srebrno-białym błyszczącym metalem. Jest jednym z pierwiastków chemicznych i jest ważnym składnikiem stopów metali. Dlatego nikiel jest w znacznym stopniu wykorzystywany w rafinacji stali, a przede wszystkim przetwarzany przemysłowo. Metale niklowane są twardsze i bardziej odporne na korozję, tj. rdzę.

Nikiel jest wykrywalny jako naturalny składnik w roślinach. Jest niezbędny dla metabolizmu roślinnego i stanowi ważny pierwiastek śladowy dla ludzi. Średnie dzienne zapotrzebowanie na nikiel wynosi od 0,2 do 0,5 mg dla osoby dorosłej. Ta ilość jest zwykle dostarczana jest przez żywność.

Niktowe zapalenie skóry: alergia na nikiel

Niklowe zapalenie skóry jest reakcją alergiczną organizmu na kontakt z niklem. Układ odpornościowy błędnie klasyfikuje jony niklu, które dostały się do organizmu, jako szkodliwe, co prowadzi do nadmiernej reakcji obronnej.

Objawy alergii na nikiel występują w większości przypadków z opóźnieniem 12–72 godzin i są zlokalizowane w obszarze, który miał kontakt z niklem. Spożycie odbywa się głównie poprzez bezpośredni kontakt ze skórą. Na przykład biżuteria często zawiera nikiel. Pot skóry ma kwaśne pH, a zatem rozpuszcza jony niklu z metalu, które bez przeszkód penetrują skórę i dostają się do organizmu. Ale może również nastąpić po zjedzeniu żywności zawierającej większą ilość niklu.

Na całym świecie około 8% wszystkich ludzi cierpi na alergię na nikiel. Zasadniczo kraje uprzemysłowione są bardziej dotknięte niż kraje rozwijające się, ponieważ występuje po prostu wyższa ekspozycja na produkty zawierające nikiel. Wskaźnik uczulenia w poszczególnych krajach jest bardzo zróżnicowany. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 35–40% populacji ma alergię na nikiel, dla porównania, we Francji jest to około 14%.

Przyczyny

Nikiel jest niezbędny dla nas ludzi jako pierwiastek śladowy. Jeśli jednak dawka jest zbyt wysoka, występuje alergia. Jest to zawsze poprzedzone uczuleniem - więc nikt nie rodzi się z alergią na nikiel. Powstaje ona poprzez intensywny kontakt z metalem.

Jako składnik stopowy nikiel jest obecny praktycznie we wszystkich metalowych przedmiotach (tak naprawdę nikiel to tylko tytan), od biżuterii (taniej i drogiej) artykułów gospodarstwa domowego po telefony komórkowe. Jednak decydującym czynnikiem nie jest sama zawartość niklu, ale to, jak wysokie jest uwalnianie - to znaczy ilość, która jest uwalniana i absorbowana przez organizm. Uwalnianie jonów niklu sprzyjają następujące czynniki:

  • składniki środków czyszczących, szamponów ...
  • konserwanty
  • kwasy
  • pot
  • wysokie temperatury

Nikiel występuje w prawie wszystkich produktach spożywczych. Jednak produkty roślinne zawierają na ogół więcej niklu niż produkty pochodzenia zwierzęcego. W przeciwieństwie do wchłaniania przez skórę, gdzie szybkość uwalniania ma kluczowe znaczenie, żywność zawiera tylko faktyczną zawartość niklu.

Wybierając naczynia kuchenne, należy zachować ostrożność. Wysoko kwaśne produkty spożywcze, takie jak kiszona kapusta lub sos pomidorowy, mogą powodować rozpuszczanie niklu z metalu i następnie gromadzić się w żywności. Zatem, również naczynia mogą powodować reakcje alergiczne.

Ryzyko choroby może być zwiększone przez różne czynniki. Zatem czynniki osłabiające naturalną barierę skórną zwiększają ryzyko choroby. Należą do nich:

  • bakterie
  • chemikalia
  • zapalenia
  • promieniowanie UV

Objawy

Najczęstszym objawem alergii na nikiel jest alergiczny wyprysk skórny. Najczęściej dotyczy to następujących obszarów:

  • Dłonie i palce -> przez pierścienie, klamki, klawiatury ...
  • Obszar guzika brzucha -> guzik spodni, klamra pasa, kolczyki
  • Nadgarstki -> bransoletki lub zegarki na rękę
  • Uszy -> okulary, kolczyki ...
  • Jama ustna -> aparat ortodontyczny lub proteza
  • Pachy -> poprzez połknięte jony niklu, które są wydalane przez gruczoły potowe

Zapalenie skóry charakteryzuje się zaczerwienieniem, swędzeniem i obrzękiem. Mogą również wystąpić pęcherze lub krosty.

Jeśli kontakt z niklem jest regularny, może rozwinąć się przewlekłe alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Następnie skóra jest sucha i łuszcząca się i wykazuje bolesne pęknięcia. Ponieważ sama skóra nie zapewnia odpowiedniej ochrony, prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnych jest wysokie.