Rozstępy

Rozstępy

Rozstępy nie są chorobą, co najwyżej problemem kosmetycznym

Uważane są za kobiecy problem. Każda kobieta obawia się ich podczas ciąży, ale w rzeczywistości pojawiają się również w okresie dojrzewania lub przy szybkim przybieraniu na wadze. I to nie tylko u kobiet: rozstępy. Medycznie znane również jako Striae. Co je powoduje i czy można coś z tym zrobić? Czy można im jakoś zapobiec? I jakie są opcje, jeśli już się pojawiły?

Ale zróbmy to krok po kroku.

Co to są rozstępy i jak powstają?

Nieprzyjemne rozstępy, znane również jako striae cutis, striae cutis distensae, striae cutis atrophicae lub striae gravidarum, to blizny na skórze spowodowane nadmiernym rozciągnięciem tkanki. Występują głównie na brzuchu, biodrach, udach, pośladkach, ramionach, piersiach lub plecach - w zależności od przyczyny. Ślady dojrzewania spowodowane szybkim wzrostem długości są bardziej powszechne na udach i plecach, podczas gdy szybki przyrost masy ciała może również wpływać na brzuch, ramiona i fałdy pod pachami. Jak już wspomniano, rozstępy mogą również pojawić się w czasie ciąży, ale także podczas przyjmowania preparatów kortyzonowych lub u młodych kulturystów. Pokazuje to, że rozstępy nie są zjawiskiem wyłącznie kobiecym.

Przyczyną ich powstawania jest wysoki poziom obciążenia skóry w połączeniu z różnymi czynnikami, takimi jak osłabienie tkanki łącznej czy zmiany hormonalne. Powoduje to rozerwanie włókien kolagenowych w skórze właściwej i nadmierne rozciągnięcie włókien elastyny. Prowadzi to do trwałego nadmiernego rozciągnięcia skóry i pojawienia się prążków. Początkowo mają one kolor niebiesko-czerwony lub czerwono-fioletowy, ale z czasem rozjaśniają się do białego i stają się mniej widoczne. Proces ten nie jest jednak odwracalny.

Dlaczego nazywane są rozstępami?

Wyjaśnienie jest proste: rozstępy często pojawiają się w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych i zwiększonego poziomu kortyzolu, co może ograniczać elastyczność skóry. Jednak inne czynniki, takie jak szybki przyrost masy ciała, predyspozycje rodzinne (słaba tkanka łączna) lub wiek mogą również wpływać na rozwój rozstępów. Kobiety o wrażliwej, jasnej skórze lub bardzo młode kobiety mają zwykle większe ryzyko rozwoju rozstępów niż inne.

Zapobieganie i pielęgnacja

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, czy rozstępom można skutecznie zapobiegać. Istnieje jednak kilka rzeczy, które można zrobić zapobiegawczo, aby wspierać skórę i tkankę łączną:

  • Zdrowa dieta
  • Picie dużej ilości płynów
  • Sport i ćwiczenia
  • Zimne prysznice
  • Masaże suchą szczotką
  • Masaże wyrywające i ugniatające
  • Specjalne kosmetyki, takie jak kremy, olejki lub balsamy

Kobiety w ciąży mogą również nosić bieliznę podtrzymującą brzuch lub pasy ciążowe, a także biustonosze podtrzymujące, które mogą zmniejszyć nacisk na tkankę łączną. Ważne jest również nawilżanie zestresowanej skóry, ponieważ - podobnie jak reszta kobiecego ciała - wykonuje ona w tym czasie nadludzką pracę. Skóra potrzebuje wszelkiego możliwego wsparcia. Każda forma bogatej pielęgnacji rosnącego brzucha i piersi to chwila troski o siebie i uważności, która nigdy nie pójdzie na marne.

Pozbycie się istniejących rozstępów - czy to możliwe?

Po pojawieniu się rozstępów, stają się one białe po 1-2 latach, ponieważ bliznowacieją. Nic nie można zrobić za pomocą kremów do pielęgnacji skóry - bez względu na to, co obiecują reklamy. Nie ma również pewności, czy interwencje medyczne mogą stanowić remedium - są one zawsze długotrwałe i kosztowne. Rezultat również nie jest gwarantowany. Pytanie tylko, czy jest to w ogóle konieczne: jesteś piękna taka, jaka jesteś - z rozstępami lub bez!

Jeśli szukasz produktów zapobiegających rozstępom lub chcesz zapewnić swojej zestresowanej skórze dodatkową odrobinę odżywczej pielęgnacji - niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie - wszystkie specjalne produkty, których potrzebujesz, znajdziesz w naszej kategorii.