Masło Shea - złoto kobiet z Afryki

Masło Shea - złoto kobiet z Afryki

Masło Shea podbiło rynek kosmetyczny w całej Europie, ze względu na jego niesamowicie właściwości pielęgnacyjne. Ojczyzną masła Shea jest Afryka, gdzie jest ono czymś więcej niż tylko produktem do pielęgnacji skóry.

Masło Shea wytwarzane jest z owoców afrykańskiego drzewa Karite. Tradycyjna metoda uzyskiwania tego masła jest niezwykle pracochłonna i wymaga wiele czasu.

Masło Shea nazywane również masłem Karité lub olejem z masłosza rośnie w tropikalnej Afryce od Senegalu, aż po Ugandę. Region ten nazywany jest także "pasmem Shea".To wyjątkowe masło określa się często jako złoto kobiet z Afryki, gdzie uzyskiwane jest ręcznie tradycyjnymi metodami przez kobiety.

Jak powstaje masło Shea?

Tradycyjny proces tworzenia masła Shea jest długi i rozpoczyna się od ręcznego zbierania orzechów drzewa Shea, suszenia i oddzielania nasion od reszty owocu.
Następnie orzechy są prażone, a od czasu prażenia zależy kolor masła. Może mieć one różne od cienie od żółtego po czarny. 
Orzechy są następnie rozgniatane w jednolitą masę, do której dodaje się wodę. Całość jest lekko podgrzewana, aby woda mogła całkowicie odparować. Następnie ciepłe masło Shea jest filtrowane. Gdy masło ostygnie jest gotowe do zastosowania, przy czym jest ono często rafinowane przed eksportem. Rafinacja masła ma na celu pozbawienie go charakterystycznego zapachu i koloru.

Regionalna pomoc 

Dziś wielu producentów kosmetyków naturalnych wspiera lokalne spółdzielnie kobiet w paśmie Shea. Do grupy tych producentów należy szwajcarska firma Farfalla, która wspiera spółdzielnie w Burkina Faso. Część swoich dochodów Fafalla przeznacza na poprawę warunków życia rodzinom afrykańskich kobiet. Wspierane są także projekty jak budowa młynów zbożowych, czy fontann. 

Działanie masła Shea

  • W maśle Shea zawarte są wyjątkowe właściwości orzechów drzewa Shea, które znane są już od wieków.
  • relaksuje zniszczoną i podrażnioną skórę
  • koi
  • wygładza skórę
  • odżywia

W Afryce masło Shea jest wykorzystywane nie tylko do pielęgnacji cery. Ich owoce towarzyszą mieszkańcom Afryki od momentu narodzin, aż po późną starość. Wykorzystywane są tam wszystkie części drzewa - liście, owoce, korzeń,....  Na przykład żywicę stosuje się jako naturalny klej lub gumę do żucia, natomiast pozostałości z produkcji masła Shea są wykorzystywane do naprawy pęknieć w ścianach.

Balsam do ust własnej roboty

Masło Shea nadaje się idealnie jako baza do różnych maści i balsamów do pielęgnacji suchej i ponękanej skóry.

Zimą nasze usta są narażone na wiatr oraz częste zmiany temperatur, dlatego też wymagają wyjątkowej opieki. Poniżej przedstawiamy Wam recepturę balsamu, która jest prosta do przygotowania.

Składniki:

  • 7 g masło shea
  • 3 g olej jojoba
  • 2 g olejek z miąższu rokitnika
  • 1 kropla eterycznego olejku z melisy (10%)

Przygotowanie:

  1. Olej z rokitnika włożyć do szklanki i ogrzać w kąpieli wodnej.
  2. Następnie dodać masło Shea i pozostawić do rozpuszczenia. Uwaga: mieszanka nie może być zbyt ciepłe. W razie potrzeby wyjąć szklankę z kąpieli wodnej i regularnie mieszać.
  3. Gdy wszystko jest dobrze wymieszane, pozostawić mieszankę do ostygnięcia.
  4. Dodać olejek z miąższu z rokitnika oraz kilka kropel oleju z melisy. Wszystko dobrze wymieszać.
  5. Powstałą mieszankę włożyć do tygielka i pozostawić do ostygnięcia.