Czy alkohol w kosmetykach jest szkodliwy?

Czy alkohol w kosmetykach jest szkodliwy?

Alkohol jest często w produktach kosmetycznych krytykowany. Ale czy naprawdę jest on szkodliwy, czy może jednak spełnia ważną funkcję?

Czym jest alkohol?

NIe tylko występuje ten jeden alkohol. Ta nazwa określa całą grupę płynów. W dzisiejszych czasach najczęściej ma się na myśli etanol. Alkohol jest wytwarzany przez fermentację cukru lub biomasy zawierającej skrobię.

Właściwości alkoholu w kosmetykach

Obecnie alkohol można znaleźć w różnych produktach, jak również w wielu kosmetykach tj. kremy do ciała, balsamy, farby do włosów, produkty po goleniu lub perfumy. To ze względu na jego właściwości. 

  • ma działanie bakteriobójcze

  • rozpuszcza tłuszcz

  • służy jako środek konserwujący i chroni przed bakteriami

  • zmniejsza stan zapalny

  • ma działanie antyperspiracyjne

  • stosuje się jako rozpuszczalnik, w celu uzyskania materiałów nierozpuszczalnych w wodzie z roślin np. w lotnych olejkach eterycznych.

Czy alkohol jest szkodliwy dla skóry?

W dużych ilości etanol niszczy warstwę łoju na skórze. Ponadto ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że etanol przyciąga wodę, a tym samym wysusza skórę i sprawia, że jest ona spierzchnięta. Efekt zmniejszy się, gdy jest zmieszany z wodą.
W przypadku produktów, które zawierają dużo etanolu, może szybko utworzyć się błędne koło. Używa się kremu, ponieważ skóra jest sucha. Ten wysusza skórę jeszcze bardziej dlatego ponownie używa się kremu, ale to jeszcze bardziej wysusza skórę ...
Odpowiedź na pytanie, czy alkohol jest szkodliwy dla skóry, zależy od alkoholu i jego stężeniu w produkcie kosmetycznym.
Przy stężeniu 5% lub mniej, nie jest to problemem. Alkohol całkowicie odparowuje, podczas gdy produkt nakłada się na skórę, w związku z tym produkt nie może wysuszyć skóry. W produkcie rozwija własne właściwości konserwujące i zapewnia, że ​​skóra pozostaje sterylna. Jest to znacznie lepsze niż stosowanie chemicznych środków konserwujących. Parabeny pozostają np. cały dzień na skórze, dzięki czemu są wchłaniane przez organizm.

"Dobry" vs. "Zły" alkohol

Jak już wspomniano, istnieje wiele różnych rodzajów alkoholu. Dla skóry etanol zalicza się do tych złych, uszkodza i wysusza skórę. Często jest to denaturowany alkohol, który miesza się z ftalanami (zmiękczacze). To jest dużym problemem. W dużych ilościach może wywołać bezpłodność i cukrzycę.
Istnieja także dobre alkohole tłuszczowe i woski. Wytwarza się je z kwasów tłuszczowych zawartych w roślinnach, tzn. z odnawialnych surowców. W postaci niejonowych środków powierzchniowo czynnych są nietoksyczne, bardzo przyjazne dla skóry, dobrze tolerowane i łatwo w biodegradacji. (W przeciwieństwie do anionowych środków powierzchniowo czynnych, które są uzyskiwane z ropy naftowej).
Alkohole tłuszczowe i woskowe są silnie nawilżające i odżywcze dla skóry i zmniejszyć podrażnienia. Jednym przykładem jest alkohol tłuszczowy z oleju kokosowego. Te dobre substancje stosuje się w kosmetykach jako naturalny zmiękczacz lub środek zagęszczający. Istnieje tylko jedna wada: nie mogą być mieszane z wodą. Nazwy dobrych alkoholi to: alkohol behenylowy, cetearyl alcohol (Stearolum), cetyl alcohol, lanolin alcohol, alkohol stearylowy, ...

Podsumowanie

Istnieje tak wiele różnych alkoholi, że nie można ich dokładnie ocenić. Najlepiej zawsze sprawdzić listę składników. Na którym miejscu stoii alkohol i który to rodzaj? Jeśli alkohol np jest na drugim miejscu, to ludzie z wrażliwą skórą uzyskają prawdopodobnie lepszą pielęgnację ich skóry niż z tymi produktami.

Uwaga: Na koniec jeszcze jedna informacja. Określenie "bezalkoholowe" w kosmetykach niekoniecznie oznacza "wolny od/bez alkoholu". Według europejskiego rozporządzenia kosmetycznego, tylko te produkty mogą nosić tą nazwę, które nie zawieraja "złego", odwadniającego alkoholu. Alkohol woskowy i tłuszczowy może np być zawarty jako ekstrakt lub rozpuszczalnik.